Проектна допомога
Вітражі Свято-Миколаївського храмового комплексу

Вітражі Свято-Миколаївського храмового комплексу

26 квіт. 2018 Духовна допомога

Мабуть, найважливішою подією Київської Русі вважається прийняття князем Володимиром Святославичем християнства. Саме завдяки цій великій події Київська Русь почала свій стрімкий розвиток, влившись в багату історію європейської цивілізації через культуру Візантії, ввібравши кращі її досягнення. На початкових етапах християнства Київської Русі візантійські майстри вчили будувати кам’яні храми, створювати фрески, мозаїки та орнаменти.
Візантійське мистецтво внесло в культуру багатьох країн нового змісту, наповнило її новими образами. Воно формувалося, з одного боку, на основі античної архітектури і скульптури, а з іншого – під впливом художньої культури Близького Сходу. Географічний вплив візантійської культури в світі дуже широкий. Його можна спостерігати в Італії, Греції, Грузії, Вірменії, Україні та багатьох інших країнах.

Дивно те, що генетичний код візантійської культури, орнаменталістика, звичаїв зберігається до цих пір і становить основу наших культурних традицій. Причому візантійські прийоми образотворчого мистецтва вийшли за межі церковного живопису, увійшли навіть у світське життя і є невід’ємною частиною прикладного мистецтва.

Характерним для орнаментального мистецтва Візантії залишається химерна розкішна узорчатість. Зображення тварин укладені в геометричні фігури – кола або багатокутники; іноді вони обрамлені довгим зігнутим листом. У церковному мистецтві нашої культурної традиції візантійська символіка не зазнала істотних змін. Тому сучасні художники і архітектори постійно повертаються до витоків наших традицій, до візантійської архітектурної та образотворчої традиції, що можна особливо яскраво спостерігати в канонічних церковних зразках.

Вітражі барабана Свято-Миколаївського храмового комплексу в селі Дейманівка виконані відповідно з традиціями тисячолітньої історії християнства нашої країни. Багата символікою традиція зображати різноманітні види хрестів знайшла відображення у вітражних вікнах храму. Центром композиції вітража є рівносторонній хрест з грецькими великими літерами, що символічно значають «В ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь». Орнаментальні квіти в нижній і верхній частинах вітража також є візантійською традицією, яка перейшла в нашу культуру. В церковному мистецтві такі квіти символічно зображують хрести.

Підтримати можна натиснувши кнопку

Або переказати гроші за реквізитами, зазначеними в розділі «Реквізити»

Допомогти зараз
UKRAINE